E sorok írója bevallottan elfogult. Tiszteli Tapolyai Emőkét, és előszeretettel hallgatja remek előadásait. Legutóbb egy háromrészes sorozat utolsó részét (Mi, nők… 50 felett). Ha az első két részről le is maradt, elhatározta, legújabb kötetének megjelenését már nem szalasztja el…
A szerzőnek 2017-ben a Harmat kiadó által megjelentetett Harmóniában múltunkkal, jelenünkkel és jövőnkkel című munkáját 2020-ban a Gondolatok elvitelre. A pszichológus tanácsai nem csak karanténra című anyag követte. Idén pedig egy új kiadványa látott napvilágot, Óriások és sáskák. Hogyan maradhatunk talpon nehéz időkben? címmel, az Igenlő-sorozat első darabjaként.
A vékony (mindössze hatvan oldalas), ám annál tartalmasabb könyvecske egy néhány évvel korábban tartott és nagy sikert aratott online előadás írott változata. (A hvitamin csapata – https://hvitamin.hu/ – 2020 óta az Eleos Education szervezettel /https://eleos.hu/ közösen tart Lelki egészségünkre! témacímmel konferenciákat. A koronavírus világjárvány idején, négy esztendővel ezelőtt Tapolyai Emőke Óriások és sáskák, avagy hogyan maradjunk rugalmasok stresszes helyzetekben? címmel tartott előadást, ami a világhálón is meghallgatható).
A közismert klinikai és pasztorálpszichológus, előadó, motivációs tréner gondolatai – akár hallgatva, akár olvasva – rendkívül hasznosak a ma emberének. Elgondolkodhat azon, miként áll a nehéz helyzetekhez. Van belső ereje? Mai, divatos szóval élve kellően reziliens-e? – vagyis tud-e lelkileg kellően rugalmas lenni, és tud-e alkalmazkodni egy-egy megváltozott szituációhoz? Beleragad a szemrehányásokba, a dühbe és haragba, hogy a rossz miért történik vele, miért épp vele történik, vagy visszaemlékszik arra, korábban miként tudott úrrá lenni a nehézségein? Vagy bízik abban, hogy mindennek van értelme és célja, és hogy a gondviselő Isten nem hagyja őt magára most sem?
Tapolyai Emőke Mózes negyedik könyvének 13. és 14. fejezetét veszi alapul gondolatai kifejtéséhez. A Bibliának ebben a részében tizenkét kém tér vissza Mózeshez, hogy elmondja, miket tapasztalt az ígéret földjén. A többségük rossz híreket hoz: bár valóban tejjel-mézzel folyó föld az, de erős nép lakik ott, kőfalakkal megerősített városokban. Az ottaniak óriási termetűek, mellettük apró sáskáknak tűnik Izrael népe. A kémek közül csupán Józsué és Káléb mondja azt, hogy bátran beléphetnek erre a földre, mert győzni fognak ellenségeik felett, hiszen az Úr tőlük eltávozott, ám népét nem fogja magára hagyni.
Felmerül a kérdés: milyen a mi nézőpontunk? Magunkat apró, jelentéktelen kis sáskának, míg a problémáinkat hatalmasoknak és megoldhatatlanoknak látjuk? A kötet lehetőséget nyújt arra, hogy őszintén szembenézzünk önmagunkkal. Ehhez az önvizsgálathoz Tapolyai Emőke konkrét példákon keresztül mutat utat és kiutat. Segít rádöbbenteni olvasóit arra, hogy bár vannak dolgok, amiken nem változtathatnak, de az, hogyan viszonyulnak ahhoz, ami velük történik, az a saját döntésük, az az ő kezükben van.
Vannak olyan helyzetek, amelyekben úgy érezzük, itt nincs kiút. Ez az emberi valóság, az emberi távlat. Ám létezik egy isteni dimenzió is. Keresztényként erős ütőkártyánk van: Isten felé fordulhatunk, dühönghetünk, neki elmondhatjuk minden fájdalmunkat, előtte elsírhatjuk könnyeinket. És ezután már el lehet fogadni az elfogadhatatlant is, lehetséges továbblépni és nem feladni.
„Meg lehet barátkozni” a ténnyel, hogy nem mindig kell mindent megoldanunk, és nem is tudunk mindig mindent megoldani. És ezután tőle kérhetünk és kaphatunk útmutatást arra nézve, hogyan tovább.
Mert még ha magunkat sáskának, és problémáinkat, nehézségeinket hatalmas, legyőzhetetlen óriásnak érezzük is, akkor is – és akkor igazán – áll mellénk gondviselő Istenünk és adja meg nekünk azt a belső erőt és a jövőbe vetett reménységet, amire akkor és ott szükségünk van.